Біржові торгові системи

Психологія трейдера

Успіх трейдера балансує на трьох китах - психології, керуванням ризиками та торговій системі. Саме в такій послідовності. Початківці зазвичай хапаються за розробку торгової системи, бо це захоплююче цікавий процес досліджень та експериментів. Це не надто складно, тож рано чи пізно ви знайдете торгову систему, що здатна давати прибутки на певному ринку. Та за відсутності керування ризиками торговий капітал буде витрачено раніше - на невдалі експерименти. А без керування психологічним станом можна втратити й значно більше матеріальних цінностей, ба навіть смак до життя. Давайте поглянемо, чому так відбувається.

Відомо, що найуспішніші трейдери - люди віком за 40. Чим люди цього віку вирізняються від молодших? Вони не такі активні як фізично, так і інтелектуально, зате спокійні, помірковані, бо вже всього досягли у житті. А от і відповідь. Адже людина - організм стадний соціальний. Для неї важливе соціальне становище, тобто визнання суспільством. Важливі перемоги. Згадаймо, як нас все життя привчають реагувати на морквинку визнання. У садочку ігри - хто перший, хто сильніший. У школі - оцінки. На роботі - посади, нагороди, премії. Потім - у кого краща машина, більший будинок, розумніші діти. Все життя те саме: нюх-нюх морквинку перед носом. І приходячи на біржу, більшість, за звичкою, прагне навіть не грошей, а підвищення статусу. Прагне можливості розповісти друзям, що придбав акції Apple перспективної компанії, а пізніше - похвалитися, скільки на тому заробив. І потрапляє на гачок підсвідомості, бо тепер вже не зможе тверезо оцінювати перспективи акцій, не зможе вчасно їх продати, триматиме до останнього, щоб його амбіції не були зруйнованими. Звідси перше правило - ніхто не має знати про ваші угоди на біржі, а краще й взагалі, що ви цікавитесь трейдингом. Щоб нікому нічого не треба було доводити.

Але цього не досить, бо є такі сноби, яким суспільне визнання не надто потрібне, а значно важливіше самовизнання, самоповага. Приховати від себе власні дії не вийде, зате можливо замаскувати їх під схожий різновид діяльності. Давайте будемо не грати на біржі, а працювати. Тобто виконувати певну послідовність дій за складеним наперед планом, та оцінювати власну діяльність не за результатами торгівлі, а за суворістю дотримання плану. Уявімо, що ваш шеф дав вам завдання, виписавши всю послідовність кроків, і платню ви отримаєте за точне виконання кроків, незалежно від кінцевого результату. Послідовність дій буде складатися з виконання команд торгової системи та правил керування ризиками. Як варіант - автоматизувати торгівлю настільки, наскільки можливо. Щоб холоднокровні роботи механічно виконували програму, а вам, слабкому homo sapiens, навіть не дозволяли підкрутити параметри під впливом емоцій (ууу, бездушні залізяки).

Та останнє - не торгуйте на горші, які не готові втратити, інакше знов таки не зможете вчасно позбутися активів, що падають. Адже необхідність не втратити гроші тиснутиме вас безперервно, то паралізуючи волю, то змушуючи робити дурниці у спробах повернути втрачене. Сприймайте торговий капітал, як вкладення в освіту. Адже ви не розраховуєте відразу отримати назад гроші, які вкладаєте в навчання дітей.

От і все. Так просто. Але майже кожен початківець втрачає торговий капітал, адже вважати себе слабким - ні, ні за що.Далі - Маржинальна торгівля
Основи біржової торгівлі

- Інвестор? Трейдер? Гравець?
- Як працює технічний аналіз?
- Психологія трейдера
- Маржинальна торгівля
- Ринковий шум
- Маркетмейкери
- Тестування та оптимізація торгових систем

Едвін Лефевр
Спогади біржового спекулянта

Edwin Lefevre
Reminiscences of a Stock Operator

Історія життя легендарного трейдера 20-го сторіччя Джесі Лівермора.

Книги про біржу