Біржові торгові системи

Маркетмейкери

Маркетмейкери (market makers) - це учасники біржових торгів, що забезпечують ліквідність. Уявіть дядечка-міняйлу зі стосиком банкнот у різних валютах, що кисне серед вулиці за будь-якої погоди, та завжди готовий вам продати чи придбати у вас будь-яку валюту у межах наявних у нього стосиків. Продати - трохи дорожче, а придбати - трохи дешевше. За рахунок тієї різниці (спреду) він і існує. Тільки для біржі дядечкові стосики виявляться замалими, тому роль маркетмейкерів на великих біржах виконують великі банки, на менших - різні банки та фонди, і тільки на нових та не надто відомих маркетмейкером може стати будь-хто, маючи істотні кошти.

Маркетмейкери грають роль торгівців на базарі продавців на біржі, вони продають товар або гроші. Інші учасники торгів - роль покупців, купуючи товар або гроші за запропонованими цінами, навіть коли вони насправді продають. Базар потребує торгівців біржа потребує маркетмейкерів, як повітря. Адже без них клієнти біржі, що прийшли придбати чи продати, побачивши напівпорожні прилавки з захмарними цінами та маленькими партіями товару, розвернуться та підуть на кращу біржу. Тому біржі приваблюють маркетмейкерів низькими комісійними, а з великих об’ємів торгівлі можуть взагалі нічого не брати, часто вимагаючи від маркетмейкерів тримати відкриті позиції у обох напрямах за будь-яких умов.

Ще один спосіб заробітку для маркетмейкера - виконання замовлень клієнта. Так, отримавши замовлення на купівлю великого пакету акцій, банк спочатку влаштовує невеликий розпродаж, намагаючись збити ціни. Потім вигідно закуповує дещо більший об’єм акцій для себе, а коли ціни почнуть рости - виконує велике замовлення клієнта. Нарешті позбувається власних акцій, придбаних раніше за найнижчими цінами. Такий собі фінт вухами, що дозволяє непогано заробити, та й клієнта не образити. Гроші робляться за рахунок пересічних трейдерів, що, побачивши рух ціни, закривають довгі позиції та починають грати на зниження. Все, що необхідно - замовлення на достатньо великий об’єм, здатний зрушити ціни.

Таким чином, головні ознаки маркетмейкера - робота тільки лімітними наказами з постійним утримуванням протилежних позицій на дуже близькій відстані. Звичайний трейдер теж може спробувати окремі стратегії маркетмейкерів, дотримуючись цих правил.Далі - Тестування та оптимізація торгових систем
Основи біржової торгівлі

- Інвестор? Трейдер? Гравець?
- Як працює технічний аналіз?
- Психологія трейдера
- Маржинальна торгівля
- Ринковий шум
- Маркетмейкери
- Тестування та оптимізація торгових систем

Ларрі Харріс
Торгівля та обмін: Мікроструктура ринку для практиків

Larry Harris
Trading and Exchanges: Market Microstructure for Practitioners

Професор Харріс на об’ємних 650 сторінках охоплює найважливі питання: як торгувати, де торгувати та коли торгувати.

Книги про біржу