Біржові торгові системи

Як працює технічний аналіз?

Метою аналізу ринку є передбачення напрямку подальшого руху цін для отримання прибутку. Розповсюджені два різновиди аналізу - фундаментальний та технічний. Фундаментальні аналітики роблять передбачення, ґрунтуючись на дослідженнях фінансово-економічних показників. Вони - «тяглова худоба» ринку, що проводить титанічну, марудну роботу з перетравлювання гігантських об’ємів інформації. Технічні аналітики - «хижі вовки», що сидять у засідці, очікуючи зручного моменту, та за сигналом торгової системи роблять рішучий кидок, хапаючи здобич. Технічний аналіз ґрунтується тільки на історичних даних про ціни, що значно зменшує об’єм роботи, але й робить такі передбачення менш надійними.

Чи можливо передбачити рух цін? Теорія випадкових блукань ціни (random walk) стверджує, що ціни хаотично коливаються навколо рівня рівноваги між попитом та пропозицією. Звідси випливає, що передбачити подальший рух цін за історичними даними неможливо. На щастя, теорія випадкових блукань не знаходить підтверджень. З іншого боку, теорія Доу (Dow Theory) твердить, що в будь-який момент ринком вже враховані всі новини. Звідси вже діяльність фундаментальних аналітиків втрачає сенс, адже передбачати їм нічого, а у технічних аналітиків - величезний простір діяльності. Теорія Доу далеко не нова, щось у ній підтверджується сучасним ринком, щось - не завжди. То не будемо влаштовувати двобій між фундаментальним та технічним аналізом, а займемося більш конструктивною справою.

Харчова піраміда біржової торгівлі
Давайте розглянемо місце аналітиків на прикладі типового циклу, що раз за разом повторюється на ринку. Акції Apple високотехнологічної компанії після падіння животіли на низькому рівні, майже не коливаючись та не приваблюючи інвесторів. Компанія змінила топ-менеджерів та запустила процес розробки та виробництва iPhone нових проривних продуктів. Фундаментальні аналітики помітили перспективні зміни та почали скуповувати акції. Ціни почали повільно, але впевнено зростати. Технічні аналітики отримали сигнали до початку дій та теж закупили акції. Зростання цін прискорилось. Інформація про це стала регулярно з’являтися у газетах та випусках новин. Ваші друзі та знайомі придбали акції, сподіваючись непогано заробити. Ціни пішли круто догори.

Досягши успіху, компанія замість виробництва нових продуктів взялася за скуповування та витискання конкурентів, почивання на лаврах та іншу непродуктивну діяльність. Фундаментальні аналітики помітили, що ціна акцій вже зовсім не відповідає прибуткам, які вони приносять акціонерам, та потихеньку почали розпродаж. В цей час ваш садівник Петрович та покоївка Марічка вирішили, що саме час і їм стати акціонерами. Ціна почала здичавіло стрибати на верхніх значеннях, нарешті пішла донизу. Теханалітики отримали сигнал та почали позбуватися від акцій. В новинах заговорили про падіння. Ціни обвалились. Ваші знайомі побігли продавати акції за будь-яку ціну. Ціни впали ще більше й залишились там надовго, поступово знижуючи коливання. Садівник та покоївка нарешті теж позбулися безперспективних акцій.

Саме цей цикл і дозволяє заробляти аналітикам, бо постійно повторюється. Залишається найскладніше - визначити його ключові точки, що власне і є завданням аналітика.
Далі - Психологія трейдера
Основи біржової торгівлі

- Інвестор? Трейдер? Гравець?
- Як працює технічний аналіз?
- Психологія трейдера
- Маржинальна торгівля
- Ринковий шум
- Маркетмейкери
- Тестування та оптимізація торгових систем

Бенджамін Ґрехем
Розумний інвестор

Benjamin Graham, Jason Zweig, Warren E. Buffett
The Intelligent Investor: The Definitive Book on Value Investing

За твердженням Воррена Баффетта - «краща книга, що досі написана про інвестування».

Книги про біржу